• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara -2 °C

ERDOĞAN: Rusya'nın attığı adımların kabul edilir hiçbir yanı yoktur

ERDOĞAN: Rusya'nın attığı adımların kabul edilir hiçbir yanı yoktur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya'nın şu anda atmış olduğu bu adımlar ve Suriye'deki bu bombardıman olaylarının, özellikle Türkiye olarak bizim açımızdan kabul edilir hiçbir yanı yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Rusya'nın şu anda atmış olduğu bu adımlar ve Suriye'deki bu bombardıman olaylarının, özellikle Türkiye olarak bizim açımızdan kabul edilir hiçbir yanı yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı'ndan Fransa'ya hareketinden önce basına yaptığı açıklamasında, "Zaman zaman kulağımıza geliyor, 'Kürtler DAEŞ'e karşı savaşıyor' ifadesi. Bu bir defa çok yanlış bir tespit. DAEŞ'e karşı şu anda topraklarını koruma mücadelesi verenler olduğu gibi biz de DAEŞ'e karşı mücadele veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Niye? Terör örgütüdür de onun için ama bir diğer terör örgütünün, bir başka terör örgütüyle mücadele vermesini 'Bunlar iyi teröristtir' anlayışıyla ele almak, masaya yatırmak, bir defa adaletli bir yaklaşıma ters düşer" diye konuştu.  

Terör estiren kişiyi Rusya savunuyor

Devlet terörü estiren bir Esed olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu devlet terörü estiren kişiyi ne yazık ki bakıyorsunuz Rusya da savunuyor, İran da savunuyor. Bunları söylediğimiz için rahatsız olanlar da var. Sortiler kimden yana? Rejimden yana. Rejimle işbirliği yapan ülkeler tarihe bunun hesabını vereceklerdir" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğit-donat... Bu çalışmaları biz yapıyoruz, başkaları da yapıyor ama şimdi eğit-donat çalışmalarını yaparken yine Türkiye yalnız bırakılırsa herhalde bu da insaf dışı bir yaklaşım olur. Biz yapıyoruz, yine yapmaya devam edeceğiz onu da söyleyeyim" dedi.

Gazeteci Ahmet Hakan'ın darp edilmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Ahmet Hakan Coşkun'un darbedilmesine ilişkin soru üzerine, her zaman şiddetin karşısında olduklarını söylediklerini belirtti.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bununla ilgili basın başdanışmanım gerekli açıklamaları yapmanın ötesinde kendisiyle bu görüşmeleri yaptı. Ama şunu da bilmemiz lazım. Olayı tasvip etmek mümkün değil ancak köşelerinde zaman içerisinde başka köşe yazarlarını lanetleyen, onları hedef gösteren yazılardan da bu arkadaşlarımızın kaçınması lazım. Cumhurbaşkanı olarak basın danışmanım bunu söylemiştir." 

Birçok yayın grubuna yönelik şiddet gösterileri yapıldığını, hatta ses bombaları atıldığını, silahla araçlarının tarandığını ifade eden Erdoğan, "Bütün bunlar da olmuştur. Bu insanlar acaba o zaman kendileri ne durumdaydı? Bunu da sormak lazım. Ama ben buna rağmen basın danışmanım aramıştır. Kendilerine bu konudaki düşüncelerimizi, 'geçmiş olsun' temennilerini de bildirmişlerdir. Şiddetin karşısındayız. Hele hele basın özgürlüğü noktasındaki tavrımız, Başbakanlığımız döneminden bu yana her zaman bellidir. Bundan sonra da biz aynı çizgideyiz, aynı noktadayız. Yeter ki bütün medya grupları, aynı hassasiyeti göstersinler. Kendilerine geldiği zaman 'yandım' demesinler. Başkalarının başına geldiği zaman da aynı hassasiyeti onlar da göstersinler" diye konuştu.

Avrupa en ufak bir mülteci akınından rahatsız

"Avrupa en ufak bir mülteci akınından şu anda rahatsız değil mi?" diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Peki 'tüm Avrupa'da şu anda ne kadar mülteci var?' diye baktığınız zaman işte 200 bin civarında, şimdi yeni yeni bir o tarafa doğru bir akın söz konusu. Bize ne diyorlar, akıl veriyorlar; 'Aman ha. Kapılarınızı açmayın, bize gelmesin, bunlar sizde kalsınlar'. Biz bir yere kadar sabrederiz, bir yerden sonra da gereğini biz de yaparız" dedi.

"Eğit-donatta gayretimizi sürdürmeye devam edeceğiz"

Bir gazetecinin "ABD Başkanı Obama'nın bir açıklaması oldu. Eğit-donat programı konusunda istenilen oranda başarılı olunamadığını söyledi. Sizin bu konudaki değerlendirmeniz ne olacak?" şeklindeki sorusu üzerine ise Erdoğan, şu anda bu işin tam manasıyla mevzisinde Türkiye'nin olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İşin içinde olan biziz. Biz elimizden geleni yaptığımız için diyoruz ki biz şu anda başarılıyız çünkü elimizden geleni yapıyoruz. Tabii Amerika bu konuda eğer başarılı olamadığını anlıyorsa, başarılı olması için ne gerekiyorsa bunu yapması lazım. Nedir? Bizim şu anda yetkilendirdiğimiz birimlerle Amerikalı birimlerin demek ki çok daha sıcak ilişki içerisinde olması lazım. Ona göre de bu adımları atmamız lazım. Ama şöyle 'Bir uğradım, görüşelim' deyip ondan sonra kaybolursan tabii ki eğit-donatta da başarılı olamazsın. Bizden bu konuda ne istendiyse biz bunu güne kadar yaptık. Fiziki mekanlar olarak yaptık, en ideal imkanları hazırladık ve kendileri de gelip buraları gördükleri zaman, 'Gerçekten bizde bu tür fiziki mekanlar, imkanlar yok' diyerek hep takdirlerini bildirdiler. Bundan sonraki süreçte de biz aynı şekilde eğit-donatta da gayretimizi sürdüreceğiz."

YSK'nın sandık taşıma taleplerini reddetmesi

Yüksek Seçim Kurulunun sandık taşıma taleplerini reddetmesine ilişkin görüşlerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Bu seçimlere giderken özellikle belli bölgelerdeki sıkıntıları da göz önüne alarak, vatandaşın demokratik hakkını en ideal şekilde kullanabileceği imkanları hazırlama sorumluluğu kimdedir? İlçe seçim kurulundadır, il seçim kurulundadır. Bunların vatandaşın demokratik hakkını en ideal şekilde kullanabilmesi için bunu hazırlaması lazım. Yoksa taşımalı sistem vesaire bunlar anayasa değişikliği gerektiren konular. Dolayısıyla bunların şu anda zaten yapılması mümkün değil. Kaldı ki parlamentodaki siyasi partiler de bu tür bir anayasa değişikliğine pek yanaşmadılar. Şimdi durum böyle olunca ama sandık mahallerinin belirlenmesi konusunda bazı ilçe seçim kurulları ne yaptı? Belli yerler belirledi. Şimdi Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu bu karar aynı zamanda o kararları da adeta yok farz etmiş oldu. Bu bakımdan temenni ederim ki bu seçimlerde, 7 Haziran seçimlerinde yaşadığımız sıkıntıları, bölgede yaşamayız. Eğer yaşarsak bunun sorumlusu da Yüksek Seçim Kuruludur. Çünkü şartlar ortadadır" diye konuştu. 

"Teröre ve destekçilerine karşı güçlü bir mesaj vereceğiz" 

Fransa, Belçika ve Japonya ziyaretlerine ilişkin bilgi veren Erdoğan, bu ziyaretler kapsamında kendisine bakanların, bürokratların ve diğer kurumların üst düzey temsilcilerinden oluşan bir heyetin refakat edeceğini aktardı. 

Erdoğan, ilk olarak Avrupa'da yaşayan vatandaşlarla Strazburg'ta "Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" mitingini gerçekleştireceklerini anlatarak, "Bu kez Avrupa'dan, gurbetçilerimizle birlikte, teröre ve destekçilerine karşı güçlü bir mesaj vereceğiz" dedi. 

Ardından Belçika Kralı Philippe'in davetine icabetle 4-6 Ekim'de Belçika'ya bir devlet ziyareti gerçekleştireceğini hatırlatan Erdoğan, "Bu ziyaret aynı zamanda diplomatik ilişkilerimiz açısından bir ilki teşkil ediyor. Osmanlı İmparatorluğu ile Belçika Krallığı arasında diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1838 yılından bu yana iki ülke arasında devlet ziyareti olarak bu bir ilk. Tabii bu arada birçok gidiş- geliş, ziyaretler oldu ama diplomatik olarak, devlete ziyaretteki olarak ilk. İki ülke ilişkilerinde tarihi anlam taşıyan bu ziyaretimin Belçika'yla ikili ve uluslararası konulardaki iş birliğimizin geliştirilmesine, katkı sağlamasına özellikle temennilerimi o görüşmelerde de ifade edeceğim" değerlendirmesinde bulundu. 

Ziyaret vesilesiyle Kral Philippe ile yapacağı görüşmelerin yanı sıra Belçika Başbakanı, Temsilciler Meclisi Başkanı ve Senato Başkanıyla da bir araya geleceğini bildiren Erdoğan, Brüksel'de ayrıca AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu Başkanı ile de bir araya geleceğini kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu temaslarında siyasi ve ekonomik iş birliği konularının yanı sıra Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, Kıbrıs sorunu, terörle mücadele ve mülteci kriziyle ilgili konuları değerlendireceklerini ifade ederek, ayrıca güncel, bölgesel ve uluslararası gelişmeleri etraflı bir şekilde masaya yatırma fırsatı bulacaklarını dile getirdi. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ak Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 4445630 Faks : +90 332 3516680