• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara -2 °C

Beşir ATALAY: Aday profilimiz Türkiye’nin aynasıdır.

Beşir ATALAY: Aday profilimiz Türkiye’nin aynasıdır.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, AK Parti'nin milletvekili aday listesine ilişkin, "Aday profilimizin Türkiye’nin aynası olmasına büyük önem verdik, önem atfettik, önem gösterdik" dedi.

Atalay, AK Parti genel merkez binasında, gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti ve diğer partilerin milletvekili aday listelerinin ülke ve demokrasi için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Esas seçim çalışmalarının bundan sonra başlayacağını, seçim atmosferinin ülkenin her köşesinde yaşanacağını ifade eden Atalay, "Aday listeleri bunun ilk safhasıydı" ifadesini kullandı.

Partisinin aday tespit sürecine ilişkin bilgi veren Atalay, şunları söyledi:

"Aday belirleme sürecinde çok yoğun bir dönem geçirdik. Aday başvuruları  biliyorsunuz 10 Şubat’ta başladı ve 20 Şubat’ta bitti. 28 Şubat-1 Mart tarihlerinde, bütün seçim bölgelerimizde teşkilat temayül yoklamasını yaptık ve bütün teşkilatlarımızın kendi bölgelerinde kimlerin aday olmasını istedikleriyle ilgili görüşlerini aldık ve daha sonra bütün seçim bölgelerinde yine ilk defa bölgeye sandık koyduk ve o bölgedeki STK’ların görüşlerini aldık. Oraya da 110 bin kişi katıldı. Yani hangi görüşte olursa olsun, o ildeki, o seçim bölgesindeki STK’ların yönetim kurullarına, ‘AK Parti’den şehrinizden kim aday olsun’ sorusunu yönelttik. Onlardan da açık sorulara cevaplar aldık, ciddi şekilde analizini yaptık ve ayrıca 85 seçim bölgesinde kamuoyu yoklaması yaptık. Bütün illerimizde seçim bölgelerinde vatandaşlarımıza sorduk. Denek sayısı, hiçbir seçim bölgesinde bin 200’ün altına düşmedi, anket uyguladık. Orada vatandaşlarımıza açık soruyla 'AK Parti’den kimin aday olmasını istiyorsunuz' sorusunu sorduk. Onların da cevabı da geldi. Her ilin analizlerini yaptık."

"Dışa kapalı, dünyaya kapalı çalışma yürüttük"

Atalay, AK Parti’ye milletvekili aday adaylığı için 6 bin 223  kişinin başvurduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün aday adaylarımız çok değerli, hepsine teşekkür ediyoruz. Biz bunların hepsini dinledik. Sınırlı sayıda gelmeyen aday adayı vardı. Genelde 12 ayrı komisyon burada 10 gün süreyle aday adaylarımızı dinledik. Bu bir tanıma dinlemesiydi. Onları tanıdık. Ondan sonra ara komisyonlar olarak, 4 ara komisyon tekrar değerlendirmeleri yaptı. Alt komisyonun üste çıkardığı listeler üzerinde değerlendirmelerini yaptı. O da biliyorsunuz bir hafta sürdü ve daha sonra da 28 Mart’ta Üst Kurul çalışmaya başladı. Bu Genel Başbakanımızın, Başbakanımızın başkanlığında bir heyetten oluştu. Bizim 9. katımızda bir yerimiz var ve adeta dışa kapalı, dünyaya kapalı çalışma yürüttük. Tam 11 gün. Bu bazen gece yarılarına bazen sabahlara kadar sürdü.

Doğrusu burada önümüzde biraz önce saydığım aday adaylarıyla ilgili illerimizle seçim bölgeleriyle ilgili bütün veriler vardı. Teşkilat yoklamaları, kamuoyu yoklamaları, STK’ların görüşleri komisyonların görüşleri, mülakat sonuçları hepsi vardı. Bütün bu bilgiler ışığında değerlendirmeler yaptık. Masa başında yapılan şey değil. Pek çok veriyi analiz ederek partimizin geleceği için en uygun adayları tespit etme çalışması bu. Bu komisyonumuzda doğrusu uzun analizler, değerlendirmeler bazen gerektiğinde tartışmalar olmuştur. Burada doğrusu Genel Başkanımız, Başbakanımız her an orada oturmuştur, baştan sona çalışmalara kendisi başkanlık etmiştir. Herkesin görüşü bu aday tespitine yansımıştır."

"550 adayın 99’u kadın"

Aday profiliyle ilgili de bilgi veren Atalay, 550 adayın 99’unun kadın, 451’inin de erkek olduğunu söyledi. Adayların 2011'deki başvurularla kıyaslamasını da yapan Atalay, "2011’de 78’i kadınmış, 472’si erkekmiş. Yani bu sayının önümüzdeki parlamentoda yükseleceğini düşünüyoruz. Biz daima kadın adayları teşvik ettik. Zaten başvurular içinde yani 6 bin 223’ün içinde binin üzerinde, yaklaşık yüzde 20 kadın adayı başvurusu vardı. Şu anda bunlardan aday olma oranı erkek kadın mukayesesinde yüzde 18’i kadın, yüzde 82’si erkek" dedi.

"Adayların çoğunluğu hukukçu"

Her zaman olduğu gibi iyi değerlendirilmiş engelli  adayların da listede olduğunu bildiren Atalay, adayların meslek dağılımına ilişkin de bilgi verdi.

"Meslek dağılımın bakıldığında, hukukçu ağırlığı bu adaylarımızda da vardır" diyen Atalay, listede, 110 civarında hukukçu, 29 doktor, 36 akademisyen bulunduğunu bildirdi.

Aday adayları arasında özel sektörden 66 kişinin bulunduğunu aktaran Atalay, listede ayrıca kamu yöneticileri ve mali müşavirlerin de yer aldığını kaydetti.

"Milletvekillerimizden 80 kişi başvuru yapmamıştır"

Mevcut milletvekilleri arasından aday gösterilmeyenlerle ilgili de değerlendirmede bulunan Atalay, şöyle devam etti:

"Her dönem bir hücre yenilenmesi oluyor. Partimiz bunu her seçimde yapmıştır. Yani bazı arkadaşlarımız dinlenmeye alınıyor ama bunlarla ilişiğimiz hiçbir zaman kopmuyor. Bunlar bizim değerli arkadaşlarımızdır. Parlamentoda büyük gayret gösteren başarılı arkadaşlarımız ama bazı arkadaşlarımız bu manada dinlenmeye alınmıştır. Bunlardan biz hep faydalanacağız, kendileriyle toplantılar yapacağız ve bu alan çalışmasında inşallah onlar da yer alacaklar."

Atalay, 24. dönem milletvekilleri arasında gelecek dönemde milletvekilliği için başvuruda bulunmayanların sayısının 10 olduğunu bildirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biliyorsunuz, 70 milletvekilimiz zaten 3. dönem olduğu için başvuru yapmamıştır. İkisi birlikte 80 kişi başvuru yapmamıştır. Milletvekillerimizden 80 kişi başvuru yapmamıştır. Başvuru yapanlardan 132 kişi aday gösterilmiştir, 100 kişi aday gösterilmemiştir. Burada oranlama yaptığımızda, yani kendisi başvurmayan, üç dönemlikleri çıkardığımızda tabii geçen yıllara göre listelerde şu anda yer alan milletvekili oranımız daha yüksek. Yüzde 60’ın üzerine çıkıyor, yüzde 68 civarında. Bizim bu dönem biliyorsunuz 3 dönem uygulamamız var. Tüzüğümüz gereği bu ilk defa uygulanıyor. Dolayısıyla Meclisteki oranımız onları da kattığınızda daha da yükselmiş oluyor."

Adayların eğitim durumuyla ilgili bilgi veren Atalay, lisansüstü mezunu olanların 186, üniversite mezunu olanların 319, lise mezunlarının 43 ve ilkokul mezunu adaylarının da 2 kişi olduğunu söyledi.

Partide akrabası olanlar listeye alınmadı

Genç adayları da teşvik ettiklerini dile getiren Atalay, "Epeyce genç adayımız olacak" değerlendirmesini yaptı.

Aday tespitinde, aday adayların akrabalık ilişkilerini de bir ilke olarak dikkate aldıklarını anlatan Atalay, "Akraba ilişkilerini biz bir ilke kararı olarak burada önemli gördük. Üst Kurulumuz çalışmalara başlarken, üçüncü derece akrabaya kadar partimizin herhangi bir kademesinde ilişkisi bulunanları listeye aday olarak yapmadık. Öyle başvurular vardı. Bu genel bir ilke olarak uygulandı" diye konuştu. 

"Vitrin aday, flaş aday transfer anlayışından uzak durduk"

Aday belirleme sürecinde şehirlerin siyasi sosyolojik yapısını çok önemli gördüklerini dile getiren Atalay, şöyle devam etti: 

"İl ve bölgelerdeki siyasi dinamiklerin uyumunda adaylarımızın tespitini önemli gördük. Yani adaylarımızın il ve bölgelerdeki siyasi dinamiklerle uyumlu olması biçim için önemli ve aday profillerinde merkezi siyasetin ihtiyaçlarıyla yerel siyasetin ihtiyaçlarını dengeleyen bir anlayışı gözettik. Mümkün olduğunca AK Parti ilkeleriyle parti geçmişiyle ilişkili olmayan, vitrin aday, flaş aday transfer anlayışından uzak durduk. Teşkilatlarımızın görüşlerini önemli gördük Teşkilatlarımızdan gelen adaylara mümkün olabildiğince öncelik verdik. Yani AK Parti serüveninde, 13 yıllık geçmişinde yer alan adaylara biz öncelik verdik ve aday profilimizin Türkiye’nin aynası olmasına büyük önem verdik, önem atfettik, önem gösterdik. Türkiye sosyolojisinin öne çıkan dinamiklerini temsil çoğunluğu buraya yansıttık. Her şehrimize her bölgemize baktığınızda bunu göreceksiniz. Bu analizleri çok iyi yaptık. Hem şehir hem büyükşehir hem bölge analizlerini çok derinlemesine yaptık."

"İnşallah bu listelerde yer alan arkadaşlarımız, adaylarımız AK Parti’nin yeni atılım yönetimini yönetecek arkadaşlarımız olacaklardır" ifadesini kullanan Atalay, şunları belirtti: 

"Bu listenin, yeni Türkiye’nin inşasına büyük katkı vereceğine inanıyoruz. Yeni anayasayı yapacak bir kadro olarak görüyoruz. Bu misyonu iyi yürütecek, bu misyonu yüklenecek. Arkadaşlarımız olarak görüyoruz ve özellikle şunu ifade etmek istiyorum: AK Parti karar alma mekanizmalarında yer alan güçlü aktörlerimizi birçok büyükşehirde toplamadık. Bunun yerine büyük şehirlerimize, yerele bunları dağıttık. Zaten listelerde de göreceksiniz. Özellikle büyükşehirlerimizde önde gelen profillerimizi birinci sıralarda göreceksiniz. Her kademedeki arkadaşımız önemli. Özellikle büyük şehirlerimize bu manada özen gösterdik ve böylece yerelin merkezle entegrasyonunu da güçlendirecek bir adım atmış olduk. Tabii bütün bu süreçler özellikle biraz önce söylediğim gibi bölge analizi, şehir analizi, nüfus yapıları heterojen yapıları, bütün bunları gözetmeye çalıştık. Yani biz bu çalışmamızı bitirdiğimizde dün gece itibarıyla doğrusu iyi bir liste çıkardığımıza inanıyoruz."

"Çok yeni değişik, güçlü müzik parçalarını sunacağız"

Parti olarak büyük bir seçim kampanyasına hazırlandıklarını bildiren Atalay, şu anda YSK'ya hazırlanan listelerin teslim edildiğini dile getirdi.

Atalay, seçim beyannamesinin, kampanyanın diğer içeriğinin, şarkılarının, duyurumluklarının (Bilboard), en önemli sloganlarının çalışıldığını ve şu anda hazır olduğunu vurgulayarak, "Yarın Bakanlar Kurulu var. Başbakanımızın bazı programları var, hemen ertesi gün bu çalışmaların değerlendirilmesine geçeceğiz ve son şeklini vereceğiz. Bunlar benim koordinasyonumda uzun süredir yürütülüyordu, bir kısmı bizim işlerimizi daha önce de yürüten, seçim çalışmalarımızı yürüten firmalarla bir kısmı da kendi mekanizmamızla yürütüyorduk. Bunlar büyük oranda tamamlandı" bilgisini verdi. 

"Tam bir demokrasi bayramı yaşayacağız" diyen Atalay, partinin ilk tanıtım programının 15 Nisan'da yapılacağının ilan edildiğini, Ankara Arena'da hem aday hem kampanya tanıtımlarının gerçekleştirileceğini kaydetti.

"Seçimlerde pozitif kampanya yapacağız"

Atalay, birkaç gün adayların kendi illerinde bulunacağına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Biz hem kampanyamızı, beyannamemizi hem de adaylarımızı 15 Nisan'da büyük bir törenle tanıtmış olacağız. Bütün adaylarımızı, il başkanlarımızı, SKM (Seçim koordinasyon merkezi) başkanlarımızı, belediye başkanlarımızı çok geniş bir katılımla oraya davet edeceğiz. Bir anlamda bölge ve şehirlerdeki seçim çalışması startını da orada vermiş olacağız. 

Ayrıca her ille ilgili icraat kitapçıklarımız şu anda basıma hazır hale geldi, yani bütün illerde AK Parti iktidarı döneminde yapılan çalışmalarımızı görüntü ve fotoğraflarla iyi anlatan kitapçıklarımız basılıyor. Seçimle ilgili şarkılarımız büyük oranda hazır, çok yeni değişik, güçlü müzik parçalarını orada sunacağız. Seçim beyannamemizi bastırıp o toplantıda dağıtacağız. Daha sonra da mitinglerimiz başlayacak."

Bu seçimlerin büyük bir demokrasi olayı olduğunu ifade eden Atalay, "Biz de AK Parti ve iktidar partisi olarak bütün gücümüzle bu seçimlere çalışıyoruz. Ama baştan beri aldığımız bir karar var, pozitif kampanya yapacağız. Bütün teşkilatlarımızda güler yüzlü, geleceğe dönük, teklif ve projelerle dolu pozitif bir kampanya yapacağız. Bunu daha geniş şekilde 15 Nisan'daki tanıtım programımızda unsurlarını göreceksiniz" diye konuştu.

Sayın Cumhurbaşkanımız bizim kurucu liderimizdir

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek'in aday gösterilmemesiyle ilgili soru üzerine, bunun sebebinin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Melih Gökçek arasında yaşanan tartışma olmadığını söyledi.

Atalay, "Öyle bir şey yok. Bülent Bey'in bir şey söylediğine dair basında bir haber de vardı. Ben kendisiyle de görüştüm. Zaten kendisi de sosyal medya ortamında yalanladı. Bülent Bey'in bu konuda söylenmiş bir sözü yoktur" diye konuştu. 

Gökçek'in aday gösterilmemesinin, kişisel olmadığını vurgulayan Atalay, şöyle devam etti:

"Başka örnekler de var. Ben burada sıralayabilirim. Çok örnek vardır, akraba ilişkisinden dolayı aday olmayan. Yani aday adayı olmuş, vasıfları aday olmaya müsait ama sırf bu akrabalık ilişkisinden dolayı aday yapamadığımız epeyce aday adayımız vardır. Bunların daha ilerde listeleri de paylaşılabilir. Onu özellikle düzeltmek istiyorum. Bülent Bey böyle bir şey söylememiş. Kendisine de sordum ve 'Bunu rahatça söyleyebilirsiniz' dedi. Kendisi değerli bir başbakan yardımcımız. Melih Gökçek bizim değerli, büyükşehir Ankara başkent belediye başkanımız. Bu tür yanlış haberleri ben de düzeltmek isterim"

Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan adaylar belirlenirken görüş alınıp alınmadığına ilişkin soruya, "Biraz önce söyledim. Bu aday tespiti çalışması nasıl oldu, hangi ilkelerle gerçekleşti, bunları anlattım. Bunlar aslında bizim partimiz kurulalı beri edindiğimiz birikimdir. Bu birikimle biz hemen hemen geçen seçimlerde uyguladığımız yöntemleri uyguladık. Sadece STK sandığını ilk defa koyduk. Üst Kurulumuz bu çalışmaları yürütmüştür. Ama tabii, Sayın Cumhurbaşkanımız bizim kurucu liderimizdir. Bu hareketteki yerini hepimiz biliyoruz. Onu söylememe gerek yok" şeklinde yanıt verdi.

Başkanlık sistemi

Seçim beyannamesinin son durumu ve başkanlık sistemiyle ilgili soru üzerine Atalay, yeni anayasanın, seçim kampanyalarının önde gelen konularından olacağını söyledi ve şöyle devam etti:

"Bu anayasa içinde diğer konular gündeme gelecektir. Burada bizim için önemli olan tam demokratik bir anayasa, insanlığı odağa alan, güçler ayrılığını koruyan, denetim mekanizmalarının çok iyi olduğu bir yönetim sistemi. Dünyada parlamenter sistemin de başkanlık sisteminin de tam demokrasiyi işleten örnekleri var. Bunlar bu süreçte tartışılacak. Ama bizim kendi seçim beyannamemizde bütün bu demokratik şartları sağlayan başkanlık sistemi partimizin tezi olacak. Biz bunu yıllardır savunuyoruz biliyorsunuz. Beyannamede de bu şekilde yer alacak. Bunun üzerinde de çalışıldı. Başbakanımız kendisi de çalıştı, cumhurbaşkanımızla da bunu değerlendirmiş oldular. O şekilde de beyannamemizde inşallah yer alacak."

"Tartışma deyince şöyle anlaşılmasın"

 Açıklamasında, "AK Parti milletvekili aday listelerindeki isimlerin belirlenirken tartışmalar yaşandığı" yönünde bir ifade kullandığı hatırlatılarak, tartışmadan kastının ne olduğunun sorulması üzerine "Tartışma deyince şöyle anlaşılmasın. Herkesin düşüncesini açıkça söylediği, itirazların olduğu, cevapların olduğu, bizim genelde platformlarımız öyledir, bizim Bakanlar Kurulumuzda da MYK'mızda da daima çok demokratik bir ortamda her şey konuşulur, o manada. Özel bir örneklemeye gerek yok. Kendi aramızda rahat değerlendirmeler olarak onu ifade etmek istedim. Bütün görüşlerin ortaya çıkması açısından."

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ak Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 4445630 Faks : +90 332 3516680